To πρόγραμμα των ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Προμηθέα στο Champions League

0
2

Στις 9-10 Οκτωβρίου αρχίζει το ευρωπαϊκό ταξίδι των τριών εκπροσώπων μας στους ομίλους του Basketball Champions League της αγωνιστικής περιόδου 2018-19. Η ΑΕΚ είναι η… τυχερή της πρεμιέρας, καθώς θα αρχίσει τις υποχρεώσεις της εντός έδρας έδρας, απέναντι στην Χάποελ Ιερουσαλήμ του Όντεντ Κάτας, τη στιγμή που ΠΑΟΚ και Προμηθέας καλούνται να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στη νέα σεζόν μακριά από το «σπίτι» τους. Οι Θεσσαλονικείς θα αγωνιστούν στην πρεμιέρα στην Ιταλία, απέναντι στην Βενέτσια, ενώ το ιστορικό πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι των Αχαιών θα διεξαχθεί στο Βέλγιο, κόντρα στην Οστάνδη.
Το πρόγραμμα των τριών ελληνικών ομάδων στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League:
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Δ’ ΟΜΙΛΟΣ)
1η αγωνιστική: Οστάνδη – Προμηθέας (09-10/10)
2η αγωνιστική: Προμηθέας – Ολίμπια Λιουμπλιάνας (16-17/10)
3η αγωνιστική: Νικητής 24 – Προμηθέας (23-24/10)
4η αγωνιστική: Προμηθέας – Μπεσίκτας (30-31/10)
5η αγωνιστική: Στρασμπούρ – Προμηθέας (06-07/11)
6η αγωνιστική: Νεπτούνας – Προμηθέας (13-14/11)
7η αγωνιστική: Προμηθέας – Βίρτους Μπολόνια (20-21/11)
8η αγωνιστική: Προμηθέας – Οστάνδη (11-12/12)
9η αγωνιστική: Ολίμπια Λιουμπλιάνας – Προμηθέας (18-19/12)
10η αγωνιστική: Προμηθέας – Νικητής 24 (08-09/01)
11η αγωνιστική: Μπεσίκτας – Προμηθέας (15-16/01)
12η αγωνιστική: Προμηθέας – Στρασμπούρ (22-23/01)
13η αγωνιστική: Προμηθέας – Νεπτούνας (29-30/01)
14η αγωνιστική: Βίρτους Μπολόνια – Προμηθέας (05-06/02)
ΑΕΚ (Γ’ ΟΜΙΛΟΣ)
1η αγωνιστική: ΑΕΚ – Χάποελ Ιερουσαλήμ (09-10/10)
2η αγωνιστική: Νίμπουρκ – ΑΕΚ (16-17/10)
3η αγωνιστική: ΑΕΚ – Μπάμπεργκ (23-24/10)
4η αγωνιστική: Ντιζόν – ΑΕΚ (30-31/10)
5η αγωνιστική: ΑΕΚ – Φουενλαμπράδα (06-07/11)
6η αγωνιστική: ΑΕΚ – Λιετκαμπέλις (13-14/11)
7η αγωνιστική: Νικητής 13 – ΑΕΚ (20-21/11)
8η αγωνιστική: Χάποελ Ιερουσαλήμ – ΑΕΚ (11-12/12)
9η αγωνιστική: ΑΕΚ – Νίμπουρκ (18-19/12)
10η αγωνιστική: Μπάμπεργκ – ΑΕΚ (08-09/01)
11η αγωνιστική: ΑΕΚ – Ντιζόν (15-16/01)
12η αγωνιστική: Φουενλαμπράδα – ΑΕΚ (22-23/01)
13η αγωνιστική: Λιετκαμπέλις – ΑΕΚ (29-30/01)
14η αγωνιστική: ΑΕΚ – Νικητής 13 (05-06/02)
ΠΑΟΚ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ)
1η αγωνιστική: Βενέτσια – ΠΑΟΚ (9-10/10)
2η αγωνιστική: ΠΑΟΚ – Βόνη (16-17/10)
3η αγωνιστική: Χαποέλ Χολόν – ΠΑΟΚ (23-24/10)
4η αγωνιστική: ΠΑΟΚ – Νικητής 20 (30-31/10)
5η αγωνιστική: Οπάβα – ΠΑΟΚ (6-7/11)
6η: αγωνιστική: ΠΑΟΚ-Νικητής 19 (13-14/11)
7η αγωνιστική: Τενερλίφη – ΠΑΟΚ (20-21/11)
8η αγωνιστική: ΠΑΟΚ – Βενέτσια (11-12/12)
9η αγωνιστική: Βόνη – ΠΑΟΚ (18-19/12)
10η αγωνιστική: ΠΑΟΚ – Χαποέλ Χολόν (8-9/1)
11η αγωνιστική: Νικητής 20 – ΠΑΟΚ (15-16/1)
12η αγωνιστική: ΠΑΟΚ – Oπάβα (22-23/1)
13η αγωνιστική: Νικητής 19-ΠΑΟΚ (29-30/1)
14η αγωνιστική: ΠΑΟΚ – Τενερίφη (5-6/2)
* Νικητής 13 : Καντού ή Ζολνόκι ή ΑΕΚ Λάρνακας ή Αμβέρσα
* Νικητής 19 : Πρίστινα ή Χρόνινχεν ή Φρίμπουργκ ή Σαράτοφ ή Σακάρια
* Νικητής 20 : Σιαουλιάι ή Λουκόιλ ή Κάρχου ή Οραντέα ή Ναντέρ
* Νικητής 24 : Τόρουν ή Τσμόκι Μίνσκ ή Νόρκεπινγκ ή Εστουδιάντες ή Μπαϊρόιτ
ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕsports.ert.gr.
Source: ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ